• +48 881 078 530
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jak wyprać wełniany dywan?

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dlaczego warto wybrać dywan wełniany? Jakie surowce wykorzystuje się w produkcji dywanów wełnianych i wreszcie: jak poddawać je bezpiecznemu, skutecznemu czyszczeniu? Zapraszamy do lektury!

 • Wełniane dywany przewyższają większość innych typów dywanów nie tylko pod względem stopnia trudności ich pielęgnacji, ale i swoją ceną. To jednak nie jest ich wada! Popularność dywanów wełnianych oraz ich cena dyktowana jest bowiem jakością naturalnych wełnianych włókien, które są odporne na nacisk i odkształcenia, nie ścierają się oraz pozostają stosunkowo proste w czyszczeniu.

 • Skutecznym sposobem zachowania dobrej kondycji dywanu z wełny jest jego regularne odkurzanie (kilka razy w tygodniu) oraz pranie i trzepanie (co najmniej dwa razy w roku). Włókna wełnianych dywanów pozostają jednak wysoce wymagające w stosunku do innych typów wykładzin, dlatego celem zachowania bezpieczeństwa prania rekomendowanym jest powierzenie go specjalistom. Sprawdź, jak robimy to w Czystojakdiabli!

Sprawdź również, jak wyczyścić bardzo brudny dywan!

Spis treści:

 1. Wełniane dywany - zalety wełny i właściwości włókna wełnianego
  a) Z czego produkuje się tradycyjne dywany wełniane?

 2. Jak wyprać chodnik wełniany i dywan wełniany klasyczny? 
  a) Biały dywan z wełny, dywan wełniany beżowy i pomarańczowy chodnik wełniany - jak przeprowadzić czyszczenie dywanów wełnianych barwionych?

Wełniane dywany - zalety wełny i właściwości włókna wełnianego

Odpowiednio dobrany dywan wełniany idealnie dopasowuje się niemal do każdego stylu aranżacyjnego, ocieplając lub tonując wnętrze i doskonale podkreślając jego atuty. To jednak tylko jedna z jego zalet! Dlaczego warto wybrać wełniany dywan? Odpowiadamy!

 • Estetyka - nowoczesne dywany wełniane zachwycają przede wszystkim swoją estetyką (designerski dywan wełniany do salonu to jedno z najmodniejszych rozwiązań ostatnich lat).

 • Trwałość - wytrzymałość dywanów wełnianych znacznie przewyższa inne rodzaje dywanów (naturalne włókna wełny pozostają wyjątkowo odporne na ścieranie i intensywne użytkowanie).

 • Pochłanianie wilgoci - dywany wełniane charakteryzują się zdolnością pochłaniania wilgoci, co sprzyja zachowaniu wysokiej jakości powietrza w pomieszczeniach.

 • Komfort użytkowania - puszyste dywany wełniane cechuje nie tylko wspaniały design, ale i fantastyczna miękkość, która sprawia, że chodzenie po nich staje się przyjemnością.

 • Odporność na zabrudzenia - włosie dywanów wełnianych trudniej ulega zabrudzeniom i posiada zdolność swoistego "odpychania plam".

Z czego produkuje się tradycyjne dywany wełniane?

Jakość wełnianych dywanów dyktowana jest przez misterny proces ich wytwarzania oraz wykorzystanie gatunkowych surowców. W produkcji dywanów wełnianych wykorzystuje się w głównej mierze włosie owiec i jagniąt (występują również rzadziej spotykane, wyjątkowe dywany wełniane, wykonane z włosia alpak i wielbłądów). Dywany wełniane do dziś cieszą się wysoką popularnością, jednak ze względu na swoją charakterystykę zarówno stosunkowo cienkie, jak i puszyste dywany wełniane wymagają odpowiednich technik czyszczenia.

Jak wyprać chodnik wełniany i dywan wełniany klasyczny?

Przyjmuje się, że najbezpieczniejszym sposobem na utrzymywanie czystości dywanu z wełny w domu jest jego regularne odkurzanie, ponieważ samodzielnie podejmowanie się prania (w przypadku braku branżowej wiedzy) może zakończyć się zniszczeniem włókien wełnianych dywanów. -Jest to jednak rozwiązanie krótkoterminowe. Mimo, że wskazana częstotliwość prania zależy od ilości domowników, stopnia użytkowania dywanu oraz ilości zwierząt domowych, niezależnie od okoliczności, dywan wełniany warto prać co najmniej dwa razy w roku.

Poznaj zasady, jakimi należy kierować się podczas czyszczenia wełnianych dywanów!

 • Odkurzanie - regularne odkurzanie (co drugi/trzeci dzień lub codziennie) to prosty sposób zachowania ogólnej schludności dywanu na co dzień (korzystaj z odkurzacza o miękkiej szczotce).

 • Napowietrzanie - trzepanie dywanu to wygodna metoda pozbywania się z wykładzin kurzu oraz nieestetycznych zapachów. Warto robić to co najmniej dwa razy w roku!

 • Temperatura wody - jeśli zdecydujesz się na samodzielne pranie dywanu z wełny na mokro korzystaj wyłącznie z zimnej wody (można poddawać je praniu ekstrakcyjnemu). Pamiętaj jednak, że wełna łatwo absorbuje wilgoć, co w trakcie prania może doprowadzić do trwałego uszkodzenia wykładziny.

 • Intensywność czyszczenia - włosie dywanów wełnianych pozostaje wyjątkowo delikatne, dlatego stawiaj na subtelną, lecz regularną pielęgnację, która nie uszkodzi dywanu.

 • Środki czyszczące - należy mieć na uwadze, że nie wszystkie środki nadają się do dywanów wełnianych, a wiele z nich może powodować trwałe uszkodzenia i odbarwienia włókien. Z tego powodu celem wyboru właściwych preparatów wysoce rekomendowanym jest kontakt z doświadczonym specjalistą lub co najmniej wnikliwe zapoznanie się z etykietą dywanu i dopasowanie środków do wymagań wykładziny.

Pielęgnacja dywanów wełnianych nie jest łatwa. Jeśli chcesz zyskać pewność względem bezpieczeństwa i skuteczności prania, zgłoś się do nas w Czystojakdiabli, gdzie świadczymy kompleksowe usługi prania dywanów i wykładzin z wykorzystaniem specjalistycznych środków zaufanych marek. Skontaktuj się z nami i sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić!

Biały dywan z wełny, dywan wełniany beżowy i pomarańczowy chodnik wełniany - jak przeprowadzić czyszczenie dywanów wełnianych barwionych?

W praktyce pranie kolorowych wełnianych dywanów nie różni się od czyszczenia niebarwionych wełnianych wykładzin - w przypadku tych barwionych typów warto stosować się jednak do kilku porad:

 • Przeprowadź test - przed rozpoczęciem czyszczenia całej powierzchni dywanu przetestuj wybraną przez siebie metodę czyszczenia na niewielkim fragmencie wykładziny. Pozwoli Ci to ograniczyć szkody w przypadku nieprawidłowo dobranych środków.

 • Korzystaj z zaufanych preparatów - włosie dywanów wełnianych (zwłaszcza barwionych) pozostaje wysoce wrażliwe na niewłaściwe traktowanie, dlatego w przypadku samodzielnego czyszczenia wykorzystuj wyłącznie renomowane środki przeznaczone do kontaktów z wełną. Jeśli to możliwe zdecydowanie unikaj sklepowych alternatyw!

Uwaga: kolorowe dywany w szczególności narażone są na odbarwienia spowodowane zastosowaniem błędnej techniki czyszczenia i niewłaściwie dobranych środków czystości. Z tego powodu również w ich przypadku przed rozpoczęciem prania sugerujemy konsultację z branżowym ekspertem.

Sprawdź także:


czysto_jak_diabli_full_br_trans.png

Dane kontaktowe

Grochowska 133
60-336 Poznań, Polska

881 078 530


E-MAIL
czystojakdiabli@gmail.com

Czysto
Jak Diabli

© 2024 Czysto Jak Diabli Poznań - usługi sprzątające
GO!PACK
Polityka prywatności i Cookies

Ta strona korzysta z plików cookies w celu optymalizacji wyszukiwania treści. Zapoznaj się z naszą Polityką.