• +48 881 078 530
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jak pozbyć się roztoczy z dywanu?

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Nieczyszczony, zaniedbany dywan gromadzi alergeny - m. in. roztocza kurzu domowego, które wywierają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Czym dokładnie są roztocza i jak sobie z nimi radzić? Odpowiadamy!

Spis treści:

 1. Czym są roztocza w dywanie?

 2. Eliminacja roztoczy z dywanu - jak to zrobić?

 3. Metody czyszczenia dywanów - jak przeprowadzić skuteczne usuwanie roztoczy?
  a) Ręczne pranie dywanów w domu - czy to wystarczy, aby pozbyć się roztoczy w prosty sposób?

Czym są roztocza w dywanie?

Roztocza to niewidoczne gołym okiem mikroorganizmy z rodziny pajęczaków, które rozwijają się m. in. w naszych mieszkaniach (w szczególności w rzadko sprzątanych miejscach). Mimo, że nie stwarzają one dla nas bezpośredniego zagrożenia, ich obecność powoduje zwiększenie stężenia alergenów w domu (odnóża i odchody roztoczy wywołują alergie), co z kolei przekłada się na ryzyko wystąpienia u domowników kataru siennego (problem dotyczy zwłaszcza alergików i osób cierpiących na astmę) oraz alergii na roztocza.

Nieczyszczone dywany akumulują kurz na bardzo wysoką skalę, w związku z czym mogą stanowić istotne siedlisko roztoczy kurzu domowego - gatunku roztoczy, który szczególnie powszechnie występuje na powierzchniach materaców, pościeli, dywanów, mebli oraz zabawek. Skutecznym sposobem pozbywania się roztoczy (a przynajmniej ich nadmiaru) jest odpowiednie czyszczenie dywanów oraz stałe utrzymywanie ogólnej schludności mieszkania (poprzez np. regularne odkurzanie i ozonowanie mieszkania).

Eliminacja roztoczy z dywanu - jak to zrobić?

Wiesz już, że dywany zatrzymują alergeny - w tym grupy mikroorganizmów, odchody roztoczy i inne zanieczyszczenia. Sprawdź, jakie kroki należy podjąć, aby skutecznie usunąć roztocza w domu!

 • Czyszczenie parowe z użyciem myjki parowej - wysoka temperatura zabija roztocza w mieszkaniu (oraz ich odchody i inne pozostałości) w sposób natychmiastowy.

 • Regularne pranie dywanów - dywany gromadzą kurz w większym stopniu niż inne elementy wyposażenia mieszkania, dlatego podstawą usuwania alergenów roztoczy z domu jest dbałość o ogólną czystość dywanu. Usuwanie roztoczy w dywanie poprzez jego właściwie przeprowadzane, regularne czyszczenie pozwoli Ci obniżyć stężenie roztoczy w domu nawet o 80%!

 • Stosowanie środków na roztocza - usuwanie roztoczy w dywanie poprzez stosowanie środków chemicznych może być skutecznym sposobem ich eliminacji, jednak zaleca się zachowanie w tej kwestii ostrożności (środki te mogą wywoływać szkodliwy wpływ nie tylko na roztocza, ale i na ludzi oraz nasz ekosystem).

Metody czyszczenia dywanów - jak przeprowadzić skuteczne usuwanie roztoczy?

Dywan łapie kurz, niejednokrotnie stanowiąc główne źródło roztoczy w domu. Właściwym będzie wobec tego stwierdzenie, że skuteczne czyszczenie dywanów pozwala istotnie ograniczyć ich liczbę - dowiedz się, jak usunąć roztocza z dywanu!

 • Pierz dywan w możliwie wysokiej temperaturze (jednocześnie dopasowanej do rodzaju włókien, z jakimi pracujesz) z wykorzystaniem dedykowanych do tego celu środków chemicznych (nie rekomendujemy korzystać ze sklepowych preparatów - w wielu przypadkach mogą one powodować trwałe uszkodzenia włókien dywanowych).

 • Chcąc wykorzystywać środki chemiczne, zabijające roztocza, każdorazowo starannie zapoznawaj się z ich składem (upewnij się, że nie stanowią potencjalnego zagrożenia dla domowników - w przypadku wątpliwości wysoce rekomendowanym jest kontakt ze specjalistą).

 • Po zakończeniu prania susz dywan w dostosowanym do tego celu środowisku, nie sprzyjającemu rozwojowi wilgoci (w warunkach domowych najlepiej zrobić to na słońcu).

Poznaj również ogólne rady, dotyczące pozbywania się roztoczy z domu!

 • Pamiętaj o regularnym odkurzaniu całego metrażu mieszkania.

 • Planując sprzątanie nie zapominaj o czyszczeniu tapicerki meblowej ani zaglądaniu pod łóżko.

 • Regularnie wietrz mieszkanie i nie dopuszczaj do rozwoju wilgoci w domu

 • Pierz swoje ubrania i pościel w wysokich temperaturach.

Zarówno czyszczenie parowe, jak i standardowe pranie dywanów wymaga odpowiedniej wiedzy, czasu, środków oraz narzędzi. Ze względu na te trudności wiele osób decyduje się na się na usługi prania dywanów lub usługi usuwania roztoczy - lepiej zrobić to samemu, czy skorzystać z pomocy eksperta? Odpowiadamy!

Ręczne pranie dywanów w domu - czy to wystarczy, aby pozbyć się roztoczy w prosty sposób?

Usługa usuwania roztoczy poprzez ozonowanie lub profesjonalne czyszczenie i odświeżanie dywan nie zawsze stanowi konieczność do zachowania niskiego poziomu alergenów w mieszkaniu - bez wątpienia pozwala jednak na uzyskanie pewności względem skuteczności sprzątania i stanowi szansę na oszczędność czasu oraz ograniczenie ryzyka uszkodzenia włókien dywanowych w trakcie sprzątania (np. po użyciu nieprawidłowo dobranych środków chemicznych, co stanowi jeden z najczęstszych powodów niszczenia się dywanów). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, skontaktuj się z nami w Czystojakdiabli!


czysto_jak_diabli_full_br_trans.png

Dane kontaktowe

Grochowska 133
60-336 Poznań, Polska

881 078 530


E-MAIL
czystojakdiabli@gmail.com

Czysto
Jak Diabli

© 2024 Czysto Jak Diabli Poznań - usługi sprzątające
GO!PACK
Polityka prywatności i Cookies

Ta strona korzysta z plików cookies w celu optymalizacji wyszukiwania treści. Zapoznaj się z naszą Polityką.