• +48 881 078 530
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jak usunąć plamę od kawy?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Czarna kawa czy kawa latte o poranku to nieodłączny element dnia wielu z nas. Każdemu jednak zdarzają się zdobne wypadki! Jak skutecznie usunąć plamę z tapicerki, dywanu i ulubionej odzieży? Odpowiadamy!

Spis treści:

1.    Usuwanie świeżych plam po kawie - proste, domowe sposoby na zabrudzenia
1.1 Jak usunąć plamy po kawie z odzieży i delikatnych tkanin?
1.2 Czym usunąć plamy z dywanu?
2.    Usuwanie trwałych zabrudzeń po kawie - czym sprać starą plamę?
2.1 Wywabianie starych plam z mebli i tapicerek
2.2 Zaschnięte plamy z panel i drewnianych podłóg - jak usunąć ślady starej plamy
2.3 Co zrobić, jeśli plama z kawy zejdzie tylko w połowie, lub wcale nie zejdzie?

Temat usuwania plam z rozlanej kawy to zmora niejednego sympatyka tego pysznego napoju. Nie ma się jednak czym martwić: poznaj domowe metody usuwania plam i sprawdź, które z nich naprawdę działają!

Jak usunąć plamy po kawie z odzieży i delikatnych tkanin?

Jak usunąć świeże plamy z kawy lub herbaty domowymi metodami? Nic prostszego! Bez względu od wybranej metody, to, co najlepiej Ci pomoże usunąć plamy, to zachowanie zdrowego rozsądku. Sprawdź, co zrobić, aby plama zniknęła z Twojej odzieży tak szybko, jak się na niej znalazła!

 • Sposób I: Zredukuj zabrudzenie octem, a następnie natrzyj plamę ściereczką

W internecie często spotykamy się z instrukcjami usuwania plam z pomocą octu "spróbuj namoczyć zaplamione ubranie w roztworze zimnej wody z białym octem i delikatnie pocierać w miejscu plamy ściereczką (1 łyżka octu spirytusowego powinna wystarczyć na 1 l zimnej wody) - pozwoli to rozpuścić zaschnięte plamy bez użycia środka piorącego" - oczywiście zdarza się, że sposób ten okazuje się skuteczny na niektórych rodzajach tkanin. Zwykle jednak zastosowanie octu w usuwaniu plam skutkuje dodatkowym utrwaleniem lub jedynie rozsmarowaniem plamy - zdecydowanie lepiej postawić na inne metody!

 • Sposób II: Użyj soli kuchennej

Po zauważeniu plamy ułóż tkaninę na płaskiej powierzchni, a następnie posyp plamę solą kuchenną. Przed finalnym usunięciem plamy pozostaw tkaninę na kilkanaście minut, spłucz miejsce zabrudzenia chłodną wodą i wypierz z tkaninę. Gotowe!

 • Sposób III: Zredukuj plamy sodą oczyszczoną

Kolejnym sposobem na uporanie się ze świeżymi plamami kawy jest zastosowanie sody oczyszczonej. Wystarczy posypać plamę po kawie sodą! W dalszej kolejności natrzyj plamę zwilżoną ściereczką (całość powinna trwać kilka minut). Po skończeniu nacierania, bez usuwania sody, wypierz ubranie w pralce z użyciem środka piorącego.

Każdy z powyższym sposobów warto wzbogacić o tzw. tamponowanie - przyłóż papierowy ręcznik do mokrej lub wilgotnej plamy i spróbuj z jego pomocą "wyciągnąć brud" z zabrudzonej powierzchni.

Uwaga: W usuwaniu plam zdecydowanie unikaj pianek (oraz innych środków) do rozpuszczania zabrudzeń z popularnych marketów - mimo, że rozpuszczą one brud, to niestety nie usuwają go z kanapy, a plama utrwalona pianką, może okazać się już niemożliwa do usunięcia.

Czym usunąć plamy kawy z dywanu?

Brązowe ślady kawy na dywanie to nic przyjemnego. Istnieją jednak sposoby na szybkie zneutralizowanie przykrych szkód zwariowanego poranka! Sprawdź nasze sposoby usuwania plam z powierzchni dywanowych:

 • Sposób I - wyczyszczenie plamy alkoholem

Roztrzep żółtko jajka, dodaj do niego kilka kropel bezbarwnego alkoholu i namocz w powstałej cieczy gąbeczkę; kiedy zaczniesz pocierać nią zabrudzenie, plama powinna zacząć znikać na Twoich oczach bez użycia środka piorącego! Metoda ta należy jednak do ryzykownych, ponieważ działa tylko w połączeniu z niektórymi rodzajami tkanin, a w przypadku niepowodzenia może poskutkować jedynie utrwaleniem zabrudzenia. W przypadku wątpliwości zdecydowanie skontaktuj się ze specjalistą!

 • Sposób II - skorzystaj z nawilżanych chusteczek

Wbrew pozorom chusteczki nawilżające to doskonała broń przed zabrudzeniami z kawy czy wina! Jeśli ciecz wylała się dopiero przed chwilą, spróbuj położyć na dywanie, w jej miejscu, chusteczkę nawilżającą. Po kilku minutach w miejscu mokrej plamy nie powinno być już kawy!

 • Sposób III wypróbuj na plamę środek wybielający w postaci oczyszczonej sody

Czarna kawa przegrywa w kontakcie z sodą: celem skutecznego wybielania plam na dywanie rozsyp sodę równomiernie po zabrudzeniu, odczekaj kilka minut, a następnie pocieraj plamę czystą ściereczką (z jej użyciem zbierz później jej nadmiar). Gotowe!

Usuwanie trwałych zabrudzeń po kawie - czym sprać starą plamę?

Trudna plama? Nic nie szkodzi! Istnieje wiele rad dotyczących usuwania plam i niemal tyle samo gotowych metod ich redukowania; niektóre z nich obejmują pranie tkanin w letniej wodzie, inne jedynie ułatwiają usunięcie plam. Zanim usuniesz plamę pamiętaj, aby zapoznać się ze sprawdzonymi sposobami wybielania plam!

Wywabianie plam z mebli i tapicerek

Szukasz metody, pozwalającej usunąć plamę z Twojej tapicerki i mebli? Sprawdź nasze propozycje!

 • Przygotuj roztwór z 5-procentowego kwasku cytrynowego i wody, zamocz czystą ściereczkę w gotowej mieszance, a następnie przetrzyj nią plamę. Gotowe!
 • Jeśli chcesz pozbyć się plamy z herbaty wymieszaj wodę z 5-procentowym roztworem z kwasku cytrynowego, dodaj do roztworu łyżeczkę proszku do prania oraz 250 ml ciepłej wody. W dalszej kolejności polewaj plamy podgrzaną wodą z roztworem.

Uwaga: musisz wiedzieć, że to, co najsilniej ułatwi usuwanie plam twoim domownikom, to szybki czas reakcji. Nie zwlekajcie z działaniem! A jeśli zauważyłeś, że domowe sposoby nie pomagają, natychmiast zgłoś się do specjalistów - tylko szybka reakcja pozwoli Ci uratować ulubione tkaniny.

Zaschnięte plamy z panel i drewnianych podłóg - jak pozbyć się śladów starej plamy?

 • Usuwanie plam po kawie i herbacie - spień niewielką ilość płynu do naczyń z odrobiną wody i nanieś roztwór bezpośrednio na zabrudzenie.
 • Usuwanie plam po alkoholu - po powstaniu zabrudzenia natychmiast przetrzyj podłogę suchą ściereczką, a następnie wetrzyj olej lniany w podłogę. Gotowe! A czy da się sprać zaschniętą plamę po alkoholu? Tak! Mimo, że z zaschniętymi plamami znacznie trudniej jest nam sobie poradzić, to plamy po alkoholu powinna rozpuścić odrobina mocnej kawy (wetrzyj kawę w zabrudzenie, pozostaw je do wyschnięcia, a następnie wypoleruj podłogę jadalnym olejem).

Co zrobić, jeśli plama z kawy zejdzie tylko w połowie lub wcale nie zejdzie?

Nie masz pomysłu na to, co zrobić, gdy plama z kawy zaschnie silniej niż się tego spodziewałeś? W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zwrócenie się o pomoc do profesjonalistów w kategorii czyszczenia. Zdarza się, że nie ma innej możliwości, aby trwale pozbyć się plam.

Jak wyglądają najistotniejsze elementy profesjonalnego procesu czyszczenia tkanin?

 1. Zastosowanie fachowych metod, które usuwają zabrudzenia bez naruszania struktury włókien tkanin, takich jak: ekstrakcja, bonetowanie (tzw. metoda kapsułkowa - wykorzystywana szczególnie w przypadku wykładzin), metoda parowa i metoda pianowa (usuwanie plam z użyciem narzędzia, produkującego specjalistyczną pianę czyszczącą).
 2. Po wywabieniu plamy nakładamy preparat zapobiegający ponownemu zbrązowieniu.

Pamiętaj, że o tym, czy plama jest możliwa do usunięcia decyduje rodzaj tkaniny, temperatura płynu oraz przede wszystkim czas reakcji. Nie zwlekaj! Jeśli masz kłopot z usunięciem zabrudzeń zadzwoń do nas i pozwól plamom zniknąć na zawsze!

Sprawdź nasze pozostałe artykuły:


czysto_jak_diabli_full_br_trans.png

Dane kontaktowe

Grochowska 133
60-336 Poznań, Polska

881 078 530


E-MAIL
czystojakdiabli@gmail.com

Czysto
Jak Diabli

© 2024 Czysto Jak Diabli Poznań - usługi sprzątające
GO!PACK
Polityka prywatności i Cookies

Ta strona korzysta z plików cookies w celu optymalizacji wyszukiwania treści. Zapoznaj się z naszą Polityką.