• +48 881 078 530
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jak usunąć plamy po żywicy?

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Plamy z żywicy to jeden z najbardziej wymagających rodzajów zabrudzeń, z jakimi mogą zmierzyć się właściciele domów i biur. Ich usunięcie wymaga nie tylko specjalistycznych technik, ale także odpowiedniej wiedzy, aby nie uszkodzić delikatnych włókien dywanowych. W tym artykule przedstawiamy skuteczne metody radzenia sobie z tym uporczywym problemem - dowiedz się, jak profesjonalnie i bezpiecznie usunąć plamy z żywicy, zachowując przy tym piękno i trwałość Twojego dywanu. Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

 1. Charakterystyka plam z żywicy

 2. Usuwanie plam z żywicy na dywanie - jak to zrobić?

  a) Jak usunąć plamy z dywanu, aby go nie uszkodzić? Podstawowe zasady

 3. Kiedy warto zdecydować się na profesjonalne czyszczenie dywanu?

 4. Usuwanie plam z żywicy na dywanie - podsumowanie

Dowiedz się również: "Jak i czym wyczyścić krzesła tapicerowane?".

Charakterystyka plam z żywicy

Plamy z żywicy są jednymi z najbardziej uporczywych i trudnych do usunięcia, głównie ze względu na ich lepkość i tendencję do szybkiego wiązania się z włóknami tkanin. Charakterystyczne dla żywicy jest to, że po zaschnięciu tworzy twardą, przezroczystą warstwę, która może głęboko wnikać w strukturę materiałów, takich jak dywany czy meble tapicerowane. Nie tylko powoduje trwałe zabrudzenia, ale również może uszkodzić włókna dywanu, czyniąc je szorstkimi i kruchymi. Dodatkowo, żywica często zawiera barwniki, które mogą trwale zabarwić tkaninę.

Usuwanie plam z żywicy na dywanie - jak to zrobić?

Usunięcie plam żywicznych z dywanu wymaga cierpliwości i odpowiedniej techniki. Oto sprawdzone kroki:

 1. Usuń nadmiar żywicy: Najpierw zetrzyj (nie wcieraj) delikatnie tyle żywicy, ile możesz, używając np. łyżki. Staraj się nie rozmazywać plamy.

 2. Stosuj chłód: Użyj lodu, aby zahartować resztki żywicy, co ułatwi jej usunięcie. Owinięty w tkaninę lód należy przyłożyć do plamy, aby żywica stwardniała, a następnie delikatnie ją usunąć.

 3. Aplikuj odpowiedni środek: Istnieją specjalistyczne rozpuszczalniki do żywicy, które można zastosować. Jeśli nie posiadasz wiedzy na ten temat ważne jest, by najpierw przetestować środek na niewidocznym fragmencie wykładziny.

 4. Delikatne czyszczenie: Po nałożeniu środka należy delikatnie przetrzeć plamę miękką szmatką lub gąbką, starając się nie rozprowadzać żywicy na większej powierzchni.

 5. Spłucz i osusz: Po usunięciu plamy należy spłukać obszar czystą wodą, a następnie osuszyć.

Jak usunąć plamy z dywanu, aby go nie uszkodzić? Podstawowe zasady

Podczas usuwania plam z dywanu ważne jest, by działać ostrożnie i unikać popularnych błędów:

 • Unikaj silnych środków chemicznych: Środki dostępne w marketach często zawierają agresywne chemikalia, które mogą trawle uszkodzić włókna dywanu.

 • Zastosuj metodę prób i błędów: Zawsze zaczynaj od najłagodniejszego środka i stopniowo zwiększaj siłę działania, jeśli jest to konieczne.

 • Rozważ indywidualne cechy dywanu: Pamiętaj, że każdy materiał i rodzaj włókna reaguje inaczej na różne metody czyszczenia. Niektóre dywany, szczególnie te wełniane, są szczególnie wrażliwe na działanie wody i środków chemicznych.

Kiedy warto zdecydować się na profesjonalne czyszczenie dywanu?

Czasami, mimo wszystkich starań, samodzielne usunięcie plamy może okazać się niewystarczające lub ryzykowne dla dywanu. W takich sytuacjach warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy czyszczącej. Profesjonalne pranie dywanów i wykładzin dywanowych rekomendowane jest szczególnie w następujących sytuacjach:

 • Gdy plama jest rozległa lub znajduje się na szczególnie delikatnym dywanie.

 • Jeżeli dywan ma dużą wartość sentymentalną lub materialną.

 • W przypadku, gdy wcześniejsze próby samodzielnego czyszczenia nie przyniosły oczekiwanych efektów.

 • Aby regularnie dogłębnie oczyścić dywan, zaleca się co najmniej raz do dwóch razy w roku skorzystanie z profesjonalnych usług (takie same zasady postępowania obejmują również m. in. czyszczenie mebli skórzanych i czyszczenie tapicerki samochodowej).

Usuwanie plam z żywicy na dywanie - podsumowanie

Usuwanie plam z żywicy z dywanu wymaga wiedzy, cierpliwości i odpowiednich narzędzi. Pamiętaj, że delikatne i rozważne działanie to klucz do sukcesu, a przy trudniejszych przypadkach zawsze można polegać na profesjonalistach. Regularne profesjonalne czyszczenie nie tylko pomoże utrzymać dywan w doskonałym stanie, ale także przedłuży jego żywotność.


czysto_jak_diabli_full_br_trans.png

Dane kontaktowe

Grochowska 133
60-336 Poznań, Polska

881 078 530


E-MAIL
czystojakdiabli@gmail.com

Czysto
Jak Diabli

© 2024 Czysto Jak Diabli Poznań - usługi sprzątające
GO!PACK
Polityka prywatności i Cookies

Ta strona korzysta z plików cookies w celu optymalizacji wyszukiwania treści. Zapoznaj się z naszą Polityką.