• +48 881 078 530
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jak i czym wyczyścić krzesła tapicerowane?

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wielu z nas zastanawia się, jak w domowych warunkach skutecznie i bezpiecznie pozbyć się plam z tapicerki meblowej. Czy istnieją sprawdzone metody, które można zastosować, nie ryzykując uszkodzenia krzeseł? Jak wyczyścić krzesło tapicerowane z weluru, a jakie są metody prania mebli tapicerowanych naturalną skórą? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te, oraz inne pytania dotyczące czyszczenia tapicerki krzeseł - zapraszamy do lektury!

Spis treści:

 1. Pranie tapicerki meblowej ze skóry - podstawowe zasady

  a) Czym wyczyścić tapicerkę z ekoskóry?

 2. Czyszczenie tapicerki krzeseł - wskazówki i metody czyszczenia

  a) Pranie tapicerki meblowej octem

  b) Pranie tapicerki meblowej sodą

  c) Czyszczenie krzeseł i pranie kanapy na sucho w domu - czy można wyczyścić krzesła tapicerowane parą?

 3. Błędy przy czyszczeniu krzeseł tapicerowanych - jak przeprowadzić bezpieczne pranie tapicerki meblowej w domu?

  a) Pranie krzeseł tapicerowanych w domu i pranie kanapy w domowych warunkach - środowisko suszenia ma znaczenie

 4. Pielęgnacja mebli tapicerowanych - jak zachować czystość krzeseł tapicerowanych na dłużej?

Sprawdź również, "Zasady prania dywanu z wiskozy"!

Pranie tapicerki meblowej ze skóry i innych materiałów - podstawowe zasady

Skuteczne czyszczenie krzeseł tapicerowanych w pierwszej kolejności wymagania zrozumienia ich natury - skóra jest materiałem wymagającym specjalnej pielęgnacji, ponieważ łatwo nasiąka wilgocią i nabywa trwałych, trudnych do usunięcia plam. Chcąc zachować jej piękno, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad:

 • Unikaj silnych detergentów: Skóra źle znosi agresywne środki chemiczne (łato doprowadzają one do jej wysuszenia lub innego rodzaju zniszczeń). Zamiast nich w trakcie czyszczenia krzeseł korzystaj z łagodnych. sprawdzonych preparatów przeznaczonych do skóry.

 • Nie przesadzaj z wodą: Nadmierna wilgoć może przyczynić się do deformacji skóry, dlatego jeśli konieczne jest jej zwilżenie, używaj wilgotnej ściereczki i unikaj moczenia.

 • Przemyślne suszenie: Nigdy nie susz skórzanych mebli bezpośrednio w świetle słonecznym ani w pobliżu źródła gorącego powietrza. Pozwól im wyschnąć naturalnie w przewiewnym miejscu.

 • Regularna pielęgnacja: Stosuj specjalne preparaty do pielęgnacji skóry, które nawilżą ją i dodadzą jej blasku. Dzięki temu tapicerka zachowa swój pierwotny wygląd na dłużej.

Zasady czyszczenie krzeseł skórzanych w praktyce nie różnią się wysoce od wskazań w czyszczeniu innego rodzaju mebli tapicerowanych (np. z weluru, bawełny czy pluszu). Pamiętaj, że dbałość o skórzaną tapicerkę to inwestycja w jej długowieczność i estetykę!

Uwaga: zarówno samodzielne czyszczenie tapicerki meblowej kanapy, pranie krzeseł w salonie (oraz innego rodzaju tapicerki mebli) czy foteli samochodowych niesie ze sobą ryzyko ich uszkodzenia, dlatego jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności i wiedzy w tym zakresie, możesz skorzystać z usług czyszczenia tapicerki meblowej u profesjonalnego wykonawcy - w Czystojakdiabli czyścimy tapicerkę meblową zawodowo!

Czym wyczyścić tapicerkę z ekoskóry?

Ekoskóra, chociaż pod względem wyglądu przypomina prawdziwą skórę, ma zupełnie inną strukturę. Dla jej pielęgnacji warto zastosować łagodne środki myjące, takie jak mydło w płynie oraz ciepła woda. Przed użyciem jakiegokolwiek środka czyszczącego, rekomendowanym jest przetestować go na mało widocznym fragmencie tapicerki, aby zminimalizować ewentualne szkody, wywołane nieprawidłowym dopasowaniem detergentu do potrzeb czyszczonego materiału.

Czyszczenie tapicerki krzeseł - domowe sposoby i metody czyszczenia

Skuteczne czyszczenie sof i krzeseł tapicerowanych, a więc profesjonalne pranie mebli, zakłada przede wszystkim właściwe dopasowanie metody usuwania plam, preparatów i urządzeń do wymagań i potrzeb czyszczonego materiału. Proces prania tapicerki meblowej siedzeń zależy również od stopnia zabrudzenia krzeseł oraz czasu reakcji na zabrudzenie (w przypadku natychmiastowej reakcji czasami wystarczy delikatnie wyczyścić plamy wodą w niewielkich ilościach). Jak bezpiecznie usunąć plamy z krzesła domowymi środkami? Odpowiadamy!

Pranie tapicerki meblowej octem

Choć ocet jest powszechnie znany jako naturalny środek czyszczący i dezynfekujący, nie zawsze stanowi najlepszy wybór dla usuwania plam tapicerki. Jego kwasowe właściwości, chociaż skuteczne w wielu domowych zastosowaniach, mogą w rzeczywistości niekorzystnie wpływać na niektóre materiały tapicerskie. Dlaczego? W przypadku tapicerki, ocet może powodować przebarwienia, blaknięcie lub nawet uszkodzenie tkaniny. Co więcej, jego charakterystyczny zapach nie zawsze jest łatwy do usunięcia z mebli, pozostawiając nieprzyjemny aromat na dłuższy czas. Jeśli już borykasz się z tym problemem, sprawdź "Jak usunąć przykry zapach z tapicerki"!

Jeśli mimo wszystko planujesz wykorzystać ocet w ręcznym czyszczeniu mebli rekomendujemy w pierwszej kolejności przeprowadzić test na niewidocznym fragmencie obicia - zminimalizujesz w ten sposób ewentualne uszkodzenia.

Uwaga: ocet szczególnie odradzamy w przypadku czyszczenia skórzanej tapicerki lub czyszczenia tkanin delikatnych.

Pranie tapicerki meblowej sodą

Soda oczyszczona jest często uważana za uniwersalne domowe rozwiązanie do czyszczenia różnych powierzchni, w tym kuchni czy łazienki. Warto mieć jednak na uwadze, że w przypadku czyszczenia materiałowej tapicerki meblowej, jej skuteczność bywa kwestionowana.

Choć soda może być pomocna w usuwaniu pewnych rodzajów plam i zapachów, nie zawsze radzi sobie z bardziej uporczywymi zabrudzeniami, które mają tendencję do wnikania w głębokie warstwy materiału, tak jak dzieje się to w przypadku czyszczenia krzeseł. Co więcej, niekontrolowane stosowanie sody oczyszczonej może prowadzić do przesuszenia lub wyblaknięcia tapicerki, szczególnie gdy jest stosowana w połączeniu z dużą ilością wody. Jeśli zdecydujesz się na użycie sody do czyszczenia mebli, zaleca się rozpoczęcie od małej, niepozornej części tapicerki w celu sprawdzenia jej reakcji. Warto również pamiętać, że dostępne są inne, bardziej specjalistyczne środki przeznaczone do prania tapicerki, które mogą okazać się skuteczniejsze i bezpieczne dla materiału.

krzesło tapicerowane

Czyszczenie krzeseł i pranie kanapy na sucho w domu - czy można wyczyścić krzesła tapicerowane parą?

Pranie parowe stało się popularne w ostatnich latach jako metoda głębokiego czyszczenia tapicerki krzeseł. Para pod wysokim ciśnieniem skutecznie usuwa zabrudzenia, bakterie i roztocza. Przed zastosowaniem tej metody, należy jednak upewnić się, że materiał tapicerki jest odporny na działanie wysokiej temperatury i wilgoci.

Błędy przy czyszczeniu krzeseł tapicerowanych - jak przeprowadzić bezpieczne pranie tapicerki meblowej w domu?

Skuteczne czyszczenie tapicerki wymaga niejednokrotnie nie tylko branżowej wiedzy, ale i odpowiednich warunków, urządzeń i profesjonalnych preparatów, których nie można znaleźć w popularnych marketach. Często z powodu braku tych elementów samodzielne usuwanie zabrudzeń prowadzi do pogorszenia sytuacji. Sprawdź, czego unikać!

 • Preparaty do czyszczenia krzeseł tapicerowanych skórą i jej odpowiednikami - zarówno czyszczenie krzeseł skórzanych, jak i innego rodzaju krzeseł tapicerowanych należy dopasować do potrzeb czyszczonego materiału (jeśli nie znasz swojej tapicerki na tyle dobrze, postaw na profesjonalne pranie mebli u eksperta lub usuwaj zabrudzenia, zaczynając od małego, niewidocznego fragmentu)

 • Nadmierne czyszczenie krzeseł - zbyt intensywne czyszczenie mebli tapicerowanych szybko prowadzi do ich trwałego zniszczenia (istotny jest również czas prania krzeseł - w tej kwestii także nie należy przesadzać).

 • Nadmierna ilość wody - czyszczenie domowe stosunkowo często wiąże się z wykorzystaniem zbyt dużej ilości wody, która pozostaje szczególnie niebezpieczna dla tapicerki skórzanej. Niezależnie od tego, czy chcesz wyczyścić tapicerkę krzeseł, usunąć plamy z sofy czy przeprowadzić czyszczenie mebli skórzanych - nie warto przesadzać z wodą!

Pranie krzeseł tapicerowanych w domu i pranie kanapy w domowych warunkach - środowisko suszenia ma znaczenie

Zdarza się, że pranie krzeseł w domu kończy się sukcesem, ale jednym z kluczowych i jednocześnie wielokrotnie ignorowanych elementów czyszczenia jest suszenie. Niezależnie od metody czyszczenia, ważne jest, aby tapicerka schnęła w przewiewnym miejscu, z dala od bezpośredniego działania promieni słonecznych.

Pielęgnacja mebli tapicerowanych - jak zachować czystość krzeseł tapicerowanych na dłużej?

Odpowiednia pielęgnacja mebli tapicerowanych to klucz do ich długowieczności i atrakcyjnego wyglądu. Aby zapewnić swoim krzesłom estetyczny wygląd przez wiele lat, warto przestrzegać kilku prostych zasad:

 • Regularne odkurzanie: Częste odkurzanie, nazywane w niektórych kręgach czyszczeniem na sucho, zapobiega gromadzeniu się kurzu i brudu na powierzchni oraz w głębszych warstwach tkaniny. Używaj końcówki przeznaczonej do mebli, aby uniknąć uszkodzenia materiału (szczególnie ostrożnie należy działać w przypadku tapicerki meblowej wykonanej z naturalnych włókien).

 • Ostrożność z płynami: Unikaj rozlewania płynów na tapicerce, a w przypadku wylania, szybko osusz mokre miejsce, aby zapobiec wnikaniu plamy w głębsze warstwy materiału.

 • Używaj specjalistycznych środków czyszczących: Zawsze stosuj preparaty przeznaczone do konkretnego typu tapicerki. Unikaj domowych "sztuczek", które mogą okazać się szkodliwe dla materiału.

 • Unikaj bezpośredniego światła słonecznego: Stałe narażenie na słońce może powodować blaknięcie kolorów. W miarę możliwości ustawiaj meble w miejscach, gdzie nie są one narażone na bezpośrednie działanie promieni UV - tapicerka mebli ich nie znosi!

 • Przeprowadzaj regularne profesjonalne czyszczenie: Co pewien czas warto skorzystać z usług specjalistów w zakresie prania tapicerki, którzy dysponują odpowiednimi narzędziami i wiedzą, jak najlepiej zadbać o Twoje meble.

Pamiętając o tych prostych krokach, Twoje krzesła tapicerowane będą służyć Ci w nienagannym stanie przez wiele lat.


czysto_jak_diabli_full_br_trans.png

Dane kontaktowe

Grochowska 133
60-336 Poznań, Polska

881 078 530


E-MAIL
czystojakdiabli@gmail.com

Czysto
Jak Diabli

© 2024 Czysto Jak Diabli Poznań - usługi sprzątające
GO!PACK
Polityka prywatności i Cookies

Ta strona korzysta z plików cookies w celu optymalizacji wyszukiwania treści. Zapoznaj się z naszą Polityką.