• +48 881 078 530
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Najgorsze plamy i sposoby ich usuwania

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wiemy, jak bardzo nieestetyczne plamy na ubraniach, dywanie i tapicerce potrafią obniżyć komfort codziennego życia, dlatego odpowiemy dziś na najpopularniejsze pytania związane z zabrudzeniami w domu i w samochodzie. Jakie są domowe sposoby usuwania plam? W jaki sposób usunąć stare plamy i co zrobić, jeśli standardowe metody nie wystarczają? Zapraszamy do lektury!

 • Istnieje wiele domowych sposobów usuwania plam, jednak warto stawiać wyłącznie na te, które zakładają wykorzystanie nieżrących, bezpiecznych środków (np. sody oczyszczonej) - w przeciwnym wypadku czyszczenie może nie tylko okazać się nieskuteczne, ale i utrwalić plamę (dotyczy to zarówno usuwania plam z krwi, jak i wywabiania tłustych plam).
 • Jeśli chcesz postawić na sprawdzone metody czyszczenia, renomowane preparaty i wieloletnie doświadczenie, odwiedź nas w Czystojakdiabli!

Spis treści:

 1. Wywabianie plam - jakie są rodzaje plam i jak się ich pozbyć?
  a) Czy skuteczne usunięcie tłustych plam samodzielnie jest możliwe?
 2. Jakie preparaty do usuwania plam wybrać w przypadku starych plam?

Sprawdź również, "Czym jest pranie ekstrakcyjne"!

Wywabianie plam - jakie są rodzaje plam i jak się ich pozbyć?

Przedstawiamy podział najpopularniejszych plam ze względu na ich strukturę oraz sposoby usuwania zabrudzeń:

 • usuwanie plam z krwi - najlepszym sposobem domowego usuwania tego rodzaju zabrudzeń jest zalanie plamy wodą, która rozpuści krew (należy zastosować bardzo zimną wodę - potencjalnie z dodatkiem odrobiny soli i kostek lodu)
 • usuwanie plam z trawy - świeżą plamę z trawy na tkaninie można usunąć poprzez ręczne wypranie jej w chłodnej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń, a następnie wrzucenie jej do pralki (pierzemy w stosunkowo niskiej temperaturze).
 • plamy z antyperspirantu - ubrania z żółtymi plamami z antyperspirantu pierzemy w pralce w neutralnej temperaturze (do szufladki na proszek wsypujemy sodę oczyszczoną).
 • usuwanie plam z napojów - plamy po herbacie znacznie łatwiej usunąć niż plamy po czerwonym winie, jednak w obu przypadkach jest to możliwe. Przygotuj roztwór sody oczyszczonej i wody (jedna łyżeczka sody na trzy łyżeczki wody), a następnie rozłóż gęstą pastę na powierzchni plamy. Po upływie kilku godzin spłucz miejsce plamy - gotowe (w przypadku plam z wina wykorzystaj roztwór 4 łyżek sody na 1l wody)!
 • usuwanie plam z tłuszczu - skuteczne usuwanie plam olejowych to wyjątkowo trudny proces, dlatego w ich przypadku rekomendujemy kontakt ze specjalistą, który dopasuje metodę czyszczenia oraz środki czyszczące do indywidualnego przypadku tak, aby nie zniszczyć materiału.

To, o czym musisz jednak pamiętać to fakt, że każda plama jest inna, a sposób jej usuwania zależy nie tylko od struktury zabrudzenia, ale i rodzaju czyszczonego materiału, częstotliwości czyszczenia oraz czasu reakcji i kilku innych czynników. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że eksperymentowanie z domowymi sposobami czyszczenia, ze względu na brak odpowiedniej wiedzy, niejednokrotnie skutkuje uszkodzeniem materiału, dlatego w przypadku wykładzin, dywanów, tapicerek i ulubionych ubrań rekomendowanym jest w pierwszej kolejności wyczyszczenie jedynie niewielkiego fragmentu zabrudzenia lub (najbezpieczniejsze rozwiązanie) kontakt z profesjonalną firmą, która przeprowadzi czyszczenie za nas.

Czy skuteczne usunięcie tłustych plam samodzielnie jest możliwe?

Skuteczne usuwanie plam olejowych to skomplikowany proces - przy niewielkich zabrudzeniach możemy spróbować pozbyć się ich sami, jednak wówczas należy liczyć się z ryzykiem uszkodzenia czyszczonych powierzchni (nieprawidłowe czyszczenie zamiast usunąć, może utrwalić plamę). Sprawdź, od czego warto zacząć w przypadku tłustych zabrudzeń na poszczególnych materiałach:

 • usuwanie plam z tkanin (plam na ubraniach) - usuwanie żółtych plam z antyperspirantu, napojów czy jedzenia z tkanin w głównej mierze zakładania delikatne, ręczne pranie z wykorzystaniem sody lud szarego mydła (nigdy nie prasuj tego rodzaju plam).
 • pranie dywanów i wykładzin - czyszczenie warto zacząć od wtamponowania zabrudzenia (np. z pomocą papierowego ręcznika), a następnie w zależności od rodzaju zabrudzenia, spróbować samodzielnego miejscowego prania z wykorzystaniem nieżrących środków lub skontaktować się z ekspertem.
 • pranie tapicerki meblowej i czyszczenie tapicerki samochodowej - pierwszym krokiem w czyszczeniu tapicerek jest zawsze wnikliwe odkurzanie, jednak w przypadku trudnych plam, np. tłustych (zarówno świeżych, jak i starych) koniecznym może okazać się kontakt z firmą, która dopasuje skuteczny detergent, a następnie dodatkowo zakonserwuje powierzchnię po jej wyczyszczeniu.

Uwaga: stanowczo nie rekomendujemy wykorzystywania octu do usuwania plam. Substancje kuchenne oraz tanie, sklepowe środki do usuwania zabrudzeń często nie tylko okazują się nieskuteczne, ale i prowadzą do trwałego zniszczenia materiałów, dlatego jeśli bezpieczne metody pracy z wykładzinami i tapicerkami nie wystarczają, najlepszym posunięciem będzie kontakt ze specjalistą. Pamiętaj również, że jednym z najistotniejszych czynników, które zadecydują o czyszczeniu, jest czas reakcji - im szybciej, tym lepiej!

Ze względu na charakterystykę plam olejowych wskazanym jest czyszczenie z wykorzystaniem specjalistycznych metod usuwania plam z tłuszczu. Do profesjonalnych metod czyszczenia zabrudzeń włączamy między innymi:

 • pranie ekstrakcyjne
 • bonetowanie
 • metoda parowa
 • metoda pianowa

Jakie preparaty do usuwania plam wybrać w przypadku starych plam?

Wybór metody usuwania plam uzależniony jest między innymi od "wieku plamy" - świeża plama do usunięcia jest znacznie prostsza, niż te kilkudniowe lub wieloletnie zabrudzenia. Tak zwane "stare plamy" warto usuwać z pomocą zaufanych detergentów sprawdzonych, wielokrotnie doświadczanych na rynku marek - w Czystojakdiabli korzystamy między innymi z preparatów Chemspec, HydraMaster czy ProChem. Chcesz dowiedzieć się więcej o profesjonalnym usuwaniu plam? Skontaktuj się z nami! A jeśli zależy ci na zachowaniu czystości swojego otoczenia, dowiedz się również, "Na czym polega ozonowanie mieszkania"!


czysto_jak_diabli_full_br_trans.png

Dane kontaktowe

Grochowska 133
60-336 Poznań, Polska

881 078 530


E-MAIL
czystojakdiabli@gmail.com

Czysto
Jak Diabli

© 2024 Czysto Jak Diabli Poznań - usługi sprzątające
GO!PACK
Polityka prywatności i Cookies

Ta strona korzysta z plików cookies w celu optymalizacji wyszukiwania treści. Zapoznaj się z naszą Polityką.