• +48 881 078 530
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jak poprawnie wyprać meble tapicerowane?

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zależy Ci na zachowaniu jak najlepszego stanu swoich kanap, krzeseł i narożników? Poznaj podstawowe techniki czyszczenia mebli i dowiedz się, czego warto unikać w trakcie ich pielęgnacji - zapraszamy do lektury!

Spis treści:

 1. Pranie tapicerki domowym sposobem - jakie są etapy czyszczenia tapicerki?

  a) Czyszczenie mebli tapicerowanych, pranie kanap i krzeseł - o czym musisz pamiętać?

  b) Jak wyczyścić zabrudzenia na sucho?

  c) Jak wyczyścić krzesła tapicerowane i kanapy na mokro?

  d) Metoda prania ekstrakcyjnego - na czym polega ekstrakcyjne pranie tapicerki?

 2. Środki do czyszczenia tapicerek meblowych - co warto o nich wiedzieć?

 3. Profesjonalne pranie tapicerki meblowej - kiedy warto się na nie zdecydować?

  a) Koszt prania tapicerki skórzanej i sztucznej u specjalisty - ile to kosztuje?

Dowiedz się również: "Jak pielęgnować meble skórzane?".

Pranie tapicerki domowym sposobem - jakie są etapy czyszczenia tapicerki?

Czyszczenie tapicerki meblowej w domu może być skuteczne, jeśli wykonamy je zgodnie z odpowiednią procedurą. Kluczowe etapy prania mebli tapicerowanych są następujące:

 1. Odkurzanie - usuwanie zanieczyszczeń "lekkich" oraz kurzu to podstawa odświeżania tapicerki nie tylko od święta, ale i na co dzień.

 2. Sprawdzenie etykiety - przed rozpoczęciem czyszczenia kanapy, krzeseł czy materacy należy zawsze zapoznać się z etykietą mebla i dostosować metodę czyszczenia do jego indywidualnych potrzeb.

 3. Wykonanie próbnego czyszczenia - chcąc zachować bezpieczeństwo mebli tapicerowanych, przed usuwaniem plam musimy w pierwszej kolejności wypróbować wybraną przez nas metodę czyszczenia tapicerki meblowej na niewielkim jej fragmencie. Dzięki temu unikniemy trwałych uszkodzeń widocznych obszarów mebli.

 4. Aplikacja środka czyszczącego - preparaty do czyszczenia mebli tapicerowanych należy wybierać u sprawdzonych marek i nakładać je zgodnie z instrukcją producenta.

 5. Delikatne szorowanie - tapicerowane kanapy czyścimy zawsze z użyciem bardzo miękkiej szczotki lub gąbki (należy unikać intensywnego pocierania).

 6. Suszenie - na tym etapie najważniejszy nie jest czas schnięcia tapicerki, ale warunki tego procesu (wilgotne meble tapicerowane zostawiamy w przewiewnym, lekko nasłonecznionym miejscu - należy uważać na powstawanie przebarwień słonecznych oraz wilgoć, powodującą pleść).

Metody czyszczenia dzielimy przede wszystkim na:

 • Techniki czyszczenia mebli na sucho: szczotkowanie, używanie specjalnych pianek i proszków do tapicerowanych kanap i krzeseł.

 • Techniki czyszczenia mebli na mokro: usuwanie plam za pośrednictwem roztworów wodnych z delikatnymi środkami czyszczącymi.

Czyszczenie mebli tapicerowanych, pranie kanap i krzeseł - o czym musisz pamiętać?

 • Zawsze testuj środek czyszczący na niewidocznym fragmencie tapicerki.

 • Unikaj mocnego szorowania, aby nie uszkodzić tkaniny.

 • Regularne czyszczenie zapobiega trwałym zabrudzeniom.

Jak wyczyścić zabrudzenia na sucho?

Poprawne pranie mebli tapicerowanych na sucho sprowadza się do czyszczenia powierzchniowego (np. szczotkowanie lub odkurzanie mebli) oraz stosowania preparatów do czyszczenia mebli tapicerowanych na sucho (np. pianek lub proszków czyszczących). Do bezpiecznych metod włączamy:

 1. Szczotkowanie: regularne usuwanie kurzu i sierści zwierząt.

 2. Użycie pianek czyszczących: aplikuj i delikatnie wmasuj, następnie usuń resztki.

 3. Zastosowanie proszków do czyszczenia na sucho: posyp zabrudzone miejsce, pozostaw na kilka godzin, a następnie odkurz.

W przypadku wyboru techniki czyszczenia na sucho rekomendujemy wykorzystywać wyłącznie renomowane i sprawdzone marki preparatów czyszczących (warto unikać sklepowych środków do prania).

Jak wyczyścić krzesła tapicerowane i kanapy na mokro?

Czyszczenie na mokro jest skutecznym sposobem na usunięcie głębokich zabrudzeń z tapicerowanych krzeseł i kanap. Jest to szczególnie przydatne, gdy mamy do czynienia z plamami, których nie da się usunąć metodami prania na sucho. Oto kroki, które należy podjąć:

 1. Wybór odpowiedniego środka czyszczącego: upewnij się, że jest bezpieczny dla Twojej tapicerki.

 2. Rozcieńczenie środka: preparat czyszczący zazwyczaj mieszamy z wodą zgodnie z instrukcją.

 3. Delikatne aplikowanie: celem zaaplikowania preparatu użyj gąbki lub miękkiej szmatki.

 4. Szorowanie: przeprowadź pranie delikatnie, bez nadmiernego moczenia.

 5. Osuszenie: zarówno pranie sofy, krzeseł, jak i pranie narożnika wymaga odpowiedniego suszenia, które zapobiegnie rozwojowi pleśni i powstaniu przebarwień słonecznych. W tym celu wilgotne meble należy umieścić w naturalnie przewiewnym, lekko nasłonecznionym miejscu (nigdy w pełnym słońcu).

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o czyszczeniu kanapy skórzanej na mokro, sprawdź nasz artykuł: "W jaki sposób i czym wyczyścić skórę na kanapie? Poradnik".

Metoda prania ekstrakcyjnego - na czym polega ekstrakcyjne pranie tapicerki?

Jednym z najbardziej efektywnych sposobów czyszczenia jest pranie tapicerki metodą ekstrakcyjną. To profesjonalna technika czyszczenia mebli, której etapy przebiegają zwykle następująco:

 1. Aplikacja środka czyszczącego: Metoda ekstrakcyjna rozpoczyna się od nałożenia specjalnego środka czyszczącego na tapicerkę. Jest on zazwyczaj rozprowadzany równomiernie po całej jej powierzchni.

 2. Czyszczenie ekstrakcyjne: Urządzenie ekstrakcyjne wykorzystuje ciśnienie, aby wniknąć głęboko w tkaninę, rozpuszczając i usuwając zabrudzenia. Następnie, specjalna dysza odsysa brud i nadmiar wody, pozostawiając tapicerkę tylko lekko wilgotną.

 3. Osuszanie: Tapicerka po czyszczeniu ekstrakcyjnym schnie szybciej niż przy tradycyjnych metodach na mokro, ale nadal ważne jest, aby zapewnić dobrą wentylację pomieszczenia.

Czyszczenie ekstrakcyjne jest szczególnie polecane w przypadku głębokich zabrudzeń, plam oraz gdy domowe metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Jest to również świetna opcja dla osób ceniących sobie efektywność i szybkość, jak również dla tkanin, które są trudne do czyszczenia tradycyjnymi metodami.

Środki do czyszczenia tapicerek meblowych - co warto o nich wiedzieć?

Wybór odpowiedniego środka do czyszczenia tapicerki ma kluczowe znaczenie w procesie jej czyszczenia. Niewłaściwie dobrany środek do prania może spowodować nieodwracalne uszkodzenia tapicerki, dlatego warto stosować się do kilku wskazówek:

 • Unikaj żrących i agresywnych środków.

 • Postaw na delikatne produkty, najlepiej ekologiczne.

 • Zawsze testuj środek na małym, niewidocznym fragmencie tapicerki.

 • W razie wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.

Profesjonalne pranie tapicerki meblowej - kiedy warto się na nie zdecydować?

Czasami domowe metody nie wystarczają. Profesjonalne pranie tapicerki meblowej jest zalecane, gdy:

 • Zabrudzenia są trudne do usunięcia - Jeśli mamy do czynienia z uporczywymi plamami, takimi jak te powstałe z wina, kawy, czy tłuszczu, które opierają się domowym metodą czyszczenia.

 • Obawiamy się o uszkodzenie delikatnej tapicerki - Niektóre tkaniny, takie jak jedwab, welur, czy niektóre rodzaje mikrofibry, wymagają specjalnego traktowania, którego nie można zawsze zapewnić w warunkach domowych.

 • Brakuje nam czasu na dokładne czyszczenie - Czasami po prostu nie mamy odpowiednich narzędzi, produktów lub czasu, aby skutecznie wyczyścić tapicerkę, a profesjonalne usługi czyszczenia tapicerki mogą zapewnić szybkie i efektywne rozwiązanie.

 • Chcemy zadbać stan i żywotność tapicerki w dłuższej perspektywie - Regularne, profesjonalne pranie tapicerki może przedłużyć jej żywotność i utrzymać ją w najlepszym stanie, zwłaszcza w przypadku intensywnie używanych mebli.

Koszt prania tapicerki skórzanej i sztucznej u specjalisty - ile to kosztuje?

Koszt prania tapicerki u specjalisty zależy od wielu czynników takich jak:

 1. Rodzaj tapicerki (skórzana czy materiałowa).

 2. Rozmiar mebla (łączna powierzchnia prania)

 3. Stopień zabrudzenia (źródło plamy oraz czas miniony od jej powstania - im szybsza reakcja, tym prostsze jest czyszczenie)

 4. Wybrana metoda czyszczenia.

Jeśli chcesz poznać szczegóły dot. cen czyszczenia, skontaktuj się z nami lub sprawdź nasz cennik!


czysto_jak_diabli_full_br_trans.png

Dane kontaktowe

Grochowska 133
60-336 Poznań, Polska

881 078 530


E-MAIL
czystojakdiabli@gmail.com

Czysto
Jak Diabli

© 2024 Czysto Jak Diabli Poznań - usługi sprzątające
GO!PACK
Polityka prywatności i Cookies

Ta strona korzysta z plików cookies w celu optymalizacji wyszukiwania treści. Zapoznaj się z naszą Polityką.